Podręcznik operacyjny Aeg Ske588f1as jest wysoce wytrzymałym urządzeniem, które może wytrzymać wszelkie warunki pogodowe i służyć jako zasilacz awaryjny. Zawiera on trzy przełączniki, które umożliwiają łatwe uruchamianie i wyłączanie urządzenia. Składa się z trzech dużych sekcji, w tym panelu sterowania i wskaźników LED, które wskazują, czy urządzenie jest włączone, czy wyłączone. Posiada on również dwa gniazda, które można podłączyć do zasilania i innych urządzeń. Podręcznik operacyjny Aeg Ske588f1as zawiera też szczegółowe instrukcje dotyczące konfiguracji, uruchamiania i wyłączania urządzenia oraz konserwacji. Jest to zatem idealne urządzenie dla każdego, kto potrzebuje wytrzymałego i łatwego w użyciu zasilacza awaryjnego.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik operacyjny Aeg Ske588f1as
Podręcznik operacyjny jest jednym z dokumentów niezbędnym w budowaniu systemu franczyzowego, dlatego tak ważne jest aby jego zawartość była przemyślana i powiązana z treścią umowy.
Najczęściej w skład dokumentacji franczyzowej podmiotu tworzącego sieć franczyzową wchodzi:
1. list intencyjny ( określający warunki wstępnych negocjacji),
2. umowa franczyzowa ( podstawowy dokument określający prawa i obowiązki obu stron),
3. podręcznik operacyjny ( dokument szczegółowo określający zasady współpracy franczyzodawcy z franczyzobiorcą)
Zawartość...
Zawartość podręcznika operacyjnego jest ściśle powiązana z treścią umowy franczyzowej. Podręcznik operacyjny jest przekazywany franczyzobiorcy dopiero po zawarciu umowy, zatem już po podjęciu zobowiązań przez obie strony. Z tej przyczyny zasadniczo podręcznik operacyjny nie może nakładać na franczyzobiorcę większej ilości zobowiązań niż zostało to ustalone w umowie. W praktyce najczęściej podręcznik operacyjny rozwija i uszczegóławia zapisy umowne. W uproszczeniu można zatem wskazać, że postanowienia umowy są swoistym spisem treści podręcznika operacyjnego.
Początek podręcznika operacyjnego powinna stanowić preambuła zawierająca podstawowe zasady, które przyświecają tworzonemu przez Franczyzodawcę systemowi. Dobrym pomysłem jest tu zamieszczenie misji biznesowej jaką kieruje się Franczyzodawca, podstawowych wartości etycznych, które maja wpływ na prowadzoną przez niego działalność gospodarczą.
Następnym elementem podręcznika operacyjnego powinna być część dotycząca obowiązków związanych z wizualizacją jednostki franczyzowej, tak by klient bez problemów mógł dostrzegł powiązanie franczyzobiorcy z franczyzodawcą. Wizualizacja jednostki franczyzowej jest jednym z podstawowych obowiązków franczyzobiorcy, zatem podręcznik operacyjny powinien dokładnie określać parametry m. in. kolorystyki czy wyposażenia jednostki.
Specyfika franczyzy powoduje, iż sukces franczyzodawcy zależy bezpośrednio od działalności jednostek franczyzowych. Dlatego ważnym ( być może najważniejszym) elementem podręcznika powinna być część poświęcona zasadom obsługi klienta. Satysfakcja klienta jest bowiem niezbędnym czynnikiem by sieć mogła się rozwijać. Przy tym należy pamiętać, ze zadowolenie lub jego brak z usługi czy zakupionego towaru klient identyfikuje nie tylko z jednostką w której dokonał zakupu ale także z całą marką.
Zbyt ogólne określenie standardu świadczenia usług jakiego będzie wymagał franczyzodawca od franczyzobiorcy może wpłynąć niekorzystnie na biznes franczyzodawcy. Z taką sytuacja będziemy mieli do czynienia jeśli w wyniku działań franczyzobiorcy opinia o marce i renomie franczyzodawcy ulegnie pogorszeniu. usługi lub dokonujących sprzedaży towarów.
Franczyzodawca w ramach realizowanej strategii rozwoju sieci franczyzowej musi zaproponować potencjalnym franczyzobiorcom korzyści, które przekonają go do wejścia do sytemu. Oczywiście korzyści powinny być zagwarantowane przede wszystkim w umowie, jednak zasadnym jest szczegółowe określenie ich w podręczniku operacyjnym. W tym dokumencie należy określić jaką pomoc i na jakich warunkach gwarantuje w okresie obowiązywania umowy franczyzodawca. W jaki sposób franczyzobiorca może zwrócić się o pomoc i termin w jakim ja uzyska. Dodatkowo jeśli w ramach sytemu zagwarantowane są szkolenia franczyzobiorców – również powinno się określić zasady uczestnictwa w nich w treści podręcznika operacyjnego. Jeśli częścią udostępnionego franczyzą know – how jest sposób pozyskiwania klientów – podręcznik może zawierać wzory dokumentów, które może wykorzystać franczyzobiorca.
Należy pamiętać, że podręcznik operacyjny nie jest dokumentem niezmiennym. Powinien być aktualizowany za każdym razem, gdy zmianie ulegają zapisy umowy, do których się odnosi. Podręcznik operacyjny ma służyć przede wszystkim pomocą w wykonywaniu obowiązków i egzekwowaniu uprawnień dla franczyzobiorcy.
Monika Mazur
Auxilium S. A.
Reklama
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Publikacja w praktyczny sposób przygotuje Cię do stosowania nowych regulacji podatkowych i rachunkowych, prawa pracy i ZUS, które zaczną obowiązywać w 2023 r. Poradnik prezentuje konkretne wskazówki krok po kroku, w jaki sposób dostosować się do wprowadzanych zmian prawnych.
Noworoczna promocja! Teraz 33% taniej! Cena: 99 zł
Język polski bez granic
Podręczniki do nauczania języka polskiego jako obcego dla szkół ukraińskich
Poziomy A1 - B2
https://polskaszkola. php/biblioteka/
(zakładka: Język polski bez granic)
Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz ty!
Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie, tomy 1‑5 oraz materiały uzupełniające.
Podręcznik i materiały są udostępnione bezpłatnie po wypełnieniu formularza.https://wid. pl/podrecznik/
Miniporadnik gramatyczny dla nauczycieli języka polskiego na Wschodzie
http://www. php? etap=10&i=1855
Edukacja polonijna, Edukacja wczesnoszkolna, Język polski
https://zpe. pl/edukacja‑za‑granica? filtr_Przedmiot=Edukacja_wczesnoszkolna
Podstawa programowa dla uczniów szkół polonijnych – kształcenie językowe
i kulturowe
https://www. pl/nowa‑podstawa‑programowa‑dla‑szkol‑polonijnych/
Zestaw materiałów edukacyjnych dla dzieci polskich uczących się za granicą http://www. php
Językowa podróż po Polsce
Podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w polskiej szkole (wiek 11 – 15 lat)
Poziom elementarny A1https://www. pl/web/udsc/materialy‑dydaktyczne‑do‑nauki‑jezyka‑polskiego–dla‑dzieci
Polskie Niezapominajki
Podręcznik i zeszyt ćwiczeń do nauki języka polskiego jako odziedziczonego
dla klas 1‑3 oraz poradnik metodyczny. Do wykorzystania na poziomie A1https://www. pl/wsparcie‑nauczycieli/materialy‑dydaktyczne/
Materiały uzupełniające do nauki języka polskiego dla dzieci
https://polskaszkola. php/course/emi‑i-maks/
Materiały dydaktyczne do nauki języka polskiego - dla dorosłych
“Z językiem polskim każdego dnia” (poziom A2 z elementami B1) “Polski na dobry start” (poziom A1)
https://www. pl/web/udsc/materialy‑dydaktyczne‑do‑nauki‑jezyka‑polskiego–dla‑doroslych
Czasopismo dla nauczycieli „Języki Obce w Szkole” – numer poświęcony problematyce uczenia języka polskiego jako języka drugiego i języka edukacji szkolnej.
https://jows. pl/wydania/jows‑42019
Aplikacje dostępne w
Słownik franczyzy i biznesu
podręcznik operacyjny
Podręcznik operacyjny ma do spełnienia dwa podstawowe zadania. Przede wszystkim zawiera on opis zasad, według których franczyzobiorca ma prowadzić działalność w ramach danego systemu franczyzowego. Dlatego też podręcznik operacyjny powinien być bardzo obszerny i szczegółowo opisywać wszystkie aspekty działalności prowadzonej przez franczyzobiorcę. Z drugiej strony dzięki swej szczegółowości, a niekiedy nawet drobiazgowości, podręcznik operacyjny ma za zadanie umożliwićfranczyzodawcy należytą ochronę jego koncepcji działalności, know-how i tajemnic handlowych.
Poniżej przedstawiamy informacje na temat podstawowych elementów wchodzących w skład prawidłowo skonstruowanego podręcznika operacyjnego. Nie jest to oczywiście pełen katalog zagadnień, gdyż każda branża posiada specyficzne dla siebie cechy, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach podręcznika operacyjnego. Nie ulega bowiem wątpliwości, że podręcznik operacyjny np. dla restauracji szybkiej obsługi będzie w wielu fragmentach istotnie się różnił od podręcznika dla warsztatu samochodowego.
Wprowadzenie
Krótka charakterystyka systemu franczyzowego i filozofii prowadzenia działalności gospodarczej franczyzodawcy. Tutaj także franczyzodawca powinien wskazać w ogólnym zarysie czego oczekuje od franczyzobiorcy i na co franczyzobiorca może liczyć z jego strony.
System franczyzowy
Precyzyjny opis zasad działania systemu franczyzowego określający w jaki sposób funkcjonują jego poszczególne elementy i jakie są wzajemne zależności pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorca.
Wyposażenie
Wykaz wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach systemu franczyzowego wraz z instrukcjami obsługi dostarczonymi przez dostawców sprzętu. Należy tu także zamieścić wskazówki jak usuwać podstawowe i najczęściej powtarzające się usterki oraz listę adresów i telefonów do dostawców wyposażenia oraz punktów serwisowych. Często też franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy projekt architektoniczny lokalu.
Procedury organizacyjne
Ten rozdział jest z reguły podzielony na wiele podrozdziałów, które obejmują takie kwestie jak:
- Dni/godziny otwarcia;
- Opisy stanowisk pracy zawierające szczegółowe zakresy obowiązków dla każdego z pracowników;
- Szkolenia pracowników;
- Wymagania co do ubioru i prezencji pracowników;
- Procedury zatrudniania pracowników;
- Dyscyplinę pracy;
- Wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- Standardowe formularze i procedury;
- Zalecenia i rekomendacje co do polityki cenowej; Politykę zaopatrzenia ze wskazaniem źródeł dostaw;
- Standardy jakości produktów/usług, w tym procedury reklamacyjne;
- Księgowość - dokładny opis standardów w zakresie rachunkowości jakie powinien stosować franczyzobiorca oraz informacji finansowych, które powinien udostępniać franczyzodawcy. Wskazane jest również określenie w tym miejscu metod prowadzenia i gromadzenia przez franczyzobiorcę odpowiedniej dokumentacji finansowej;
- Opłaty franczyzowe - szczegółowa procedura obliczania opłat, które franczyzobiorca jest zobowiązany uiszczać na rzecz franczyzodawcy, wraz ze wzorami odpowiednich formularzy;
- Procedury kontroli przepływu gotówki oraz operacji bankowych, włączając w to procedury postępowania z czekami oraz kartami płatniczymi i kredytowymi;
- Ubezpieczenia - wymagania co do zakresu ubezpieczenia jakie powinien wykupić franczyzobiorca, ewentualnie szczegóły programu ubezpieczeniowego oferowanego przez lub za pośrednictwem franczyzodawcy;
- Procedury kontroli zapasów;
- Reklama i marketing - podstawowe wskazówki w zakresie technik marketingowych i sprzedaży stosowanych w systemie franczyzowym; reklama w punkcie sprzedaży; opis działań public relations stosowanych przez system franczyzowy; instrukcje na temat sposobu zorganizowania kampanii promocyjnej w związku z otwarciem przez franczyzobiorcę jego punktu sprzedaży/usługowego;
- Wymagania w zakresie wykorzystywania przez franczyzobiorcę znaków towarowych i innych oznaczeń wyróżniających system franczyzowy; pełny opis tzw. Corporate Identity systemu franczyzowego;
- Wykaz podstawowych przepisów prawnych, z którymi powinien zapoznać się franczyzobiorca.
Standardowe formularze
W tej części powinny się znaleźć wzory wszystkich formularzy wykorzystywanych przez franczyzobiorców w ich działalności, włączając w to te formularze, które znajdują się już w innych rozdziałach podręcznika. Ponadto należy tu umieścić wzory umów o pracę, umów zobowiązujących pracowników franczyzobiorcy do zachowania w tajemnicy informacji poufnych, wzory innych umów wykorzystywanych przez franczyzobiorców w codziennej działalności (np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło), a także umów wykorzystywanych w kontaktach z klientami.
Lista pracowników franczyzodawcy
Lista pracowników franczyzodawcy, ze wskazaniem osób, z którymi należy się kontaktować w danych aspektach prowadzonej działalności franczyzowej.
Książka telefoniczna
Zestawienie wszystkich adresów i numerów telefonów, które mogą być przydatne franczyzobiorcy w jego działalności.
Każdy franczyzodawca powinien być świadom, że należy na bieżąco uaktualniać podręcznik operacyjny, tak aby jego system franczyzowy nadążał za przemianami na rynku. Wszelkie zmiany i modyfikacje podręcznika powinny być dokonywane w formie suplementu lub modyfikacji dotychczasowej treści i niezwłocznie udostępniane franczyzobiorcom.